تحفه‌ی ما به خاتم الأنبیاء

 

duruodصلاه و سلام:

صلاه و سلام در واقع دعای بسیار عالی و با شرفی به بارگاه پروردگار است که به منظور اظهار وابستگی ایمانی و وفاداری با ذات اقدس رسول اکرم صلی الله علیه وسلم، در حق وی می‌شود. خداوند متعال در قرآن عظیم الشأن با طرز بسیار مؤثر و محبت آمیزی به ما دستور داده و فرموده است: ﴿إِنَّ اللهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَیٰ النَّبِیِّ﴾؛ یعنی صلاه بر نبی اکرم صلی الله علیه وسلم عمل و روش خداوند قدوس و فرشتگان پاک اوست. شما نیز آن را روش خود قرار داده در عمل محبوب و مبارک شریک شوید.

در این آیه با تمهید عالی و اهتمام خاصی به مؤمنان دستور صلاه و سلام داده شده که از آن معلوم می‌شود درود و سلام نزد خداوند متعال چه عظمت و اهمیتی داشته و چه عمل محبوبی است.

هدف و مقصد درود و سلام:

لازم به توضیح است که درود و سلام گرچه ظاهراً در حق رسول الله صلی الله علیه و ژسلم، به بارگاه الهی دعای خاصی است، ولی آن طور که منظور از دعا برای دیگران، نفع رساندن به دیگران است، هدف از این دعا نفع رساندن به رسول اکرم صلی الله علیه وسلم نیست؛ بلکه خود ما نیازمند آن هستیم و نفعش به خودمان می‌رسد. البته حق خوبی‌ها و کمالات آن‌حضرت صلى الله علیه وسلم و خدمات ایشان و احسان‌های عظیم ایشان بر امّت است که اُمّت به محضر ایشان هدیه‌ی ارادت و محبت، وفاداری و ممنونیت و سپاسگزاری را تقدیم نماید. به همین منظور این روش درود و سلام مقرر گردیده است.

فضائل و برکات درود و سلام و تشویق به آن:

پس از این تمهید به احادیثی توجه شود که در آنها به درود و سلام تشویق شده و فضائل و برکاتی برای آن ذکر گردیده است:

∗ عن ابی هریره رضی الله عنه قال: قال رسول الله صلی الله علیه وسلم: «مَنْ صَلَّیٰ عَلَیَّ مرَّهً وَاحدهً صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ عَشْراً»؛ از ابوهریره روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: هر کس بر من یک بار درود فرستد، خداوند ده بار بر او درود (رحمت) می‌فرستد.

∗ عن انس رضی الله عنه قال: قال رسول الله صلی الله علیه وسلم: «مَنْ صَلَّیٰ عَلَیَّ‌ صَلَاهً وَاحِدهً صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ عَشْرَ صَلَواتٍ وحُطَّتْ عَنْهُ عَشْرَ خَطِیْئَاتٍ وَرَفَعَتْ لَهُ عَشْرَ دَرَجَاتٍ»؛ از انس رضی الله عنه روایت است که رسول الله اکرم صلی الله علیه وسلم فرمودند: هر کس بر من یک بار صلوات فرستد، خداوند متعال بر او ده بار صلوات می‌فرستد و ده خطا از خطاهای او عفو می‌کند و ده رتبه در مقام او می‌افزاید.

∗ عن رویفع بن ثابت أن رسول الله صلی الله علیه وسلم قال: «مَنْ صَلَّیٰ عَلَیٰ مُحَمَّدٍ وَقَالَ: اللّٰهُمَّ أَنْزِلْهُ المَقْعَدَ المُقَرَّبَ عِنْدَکَ یَوْمَ القِیامَهِ، وَجَبَتْ لَهُ شَفَاعَتِی»؛ از رویفع بن ثابت رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: هر کس از اُمَّت من بر من درود فرستد و این دعا را بخواند: «اللّٰهُمَّ أَنْزِلْهُ المَقْعَدَ المُقَرَّبَ عِنْدَکَ یَوْمَ القِیامَهِ» (بار الٰها! حضرت محمّد صلى الله علیه وسلم را در روز قیامت، جایگاه ویژه‌ای نزد خود عطا کن)، شفاعت من بر او واجب می‌شود.

محرومان واقعی!!

عموماً کسی را بخیل می‌گویند که در خرج مال بُخل ورزد، اما بزرگترین بخیل کسی است که در حضورش از رسول الله صلى الله علیه وسلم یاد شود و او از گفتن چند کلمه‌ی درود با زبان بُخل ورزد، در حالی‌که آن حضرت صلی الله علیه و سلم برای امت خدماتی انجام دادند و از طریق ایشان چنان نعمت بزرگی به امت رسیده است که اگر هر فرد از امت جان خود را فدای آن حضرت کند، هنوز حق او را ادا نکرده است.

∗ عن علی رضی الله عنه قال: قال رسول الله صلی الله علیه وسلم: «البَخِیْلُ الَّذِی مَنْ ذُکِرْتُ عِنْدَهُ فَلَمْ یُصَلِّ عَلَیَّ»؛ از علی مرتضیٰ کَرَّمَ اللهُ وَجْهَهُ روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: بخیل واقعی کسی است که در حضور او از من یاد شود و او بر من درود نفرستد. (معارف الحدیث: ۳/ ۲۸۲)

عبدالهادی سعادت قاسمی
سنت انلاین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *