جامعه اهل‌سنت ایران سزاوار این‌همه بی‌مهری نیست

جامعه اهل‌سنت ایران سزاوار این‌همه بی‌مهری نیست

زمانی که جهان دو قطبی بود و در غرب نظام سرمایه‌داری و امپریالیستی فقط منافع و مصالح سرمایه‌داران را تأمین می‌کرد و در بلوک شرق اتحاد جماهیر شوروی قبل از فروپاشی با نظام مارکسیستی فقط به منافع، مصالح و هویت یک قشر کارگر از جامعه می‌اندیشید، امام راحل بنیانگذار انقلاب اسلامی در جهان قد علم نمود و نظام پویایی به نام “جمهوری اسلامی” را پایه‌گذاری نمود.
ملت شریف و نجیب ایران از شیعه و سنی که از ایادی شرق و غرب به تنگ آمده بودند با اکثریت قاطع ٩٨٪‏ به جمهوری اسلامی رأی دادند که جمهوری اسلامی را منشأ خیر و عدالت، مردم‌سالاری دینی، سعادت و توسعه همه اقشار و طبقات جامعه می‌دانستند و می‌دانند فقط کافی‌ست قوانین پویای آن به خوبی اجرا شود، حق و حقوق همه با منشور قانون اساسی در آن لحاظ شده است.
“جمهوریت” همان “مردم‌سالاری ” با رأی اکثریت عموم مردم شایستگان به خدمت گمارده می‌شوند جوابگوی همه نیازها و دغدغه های جامعه متناسب با جهان روز در قرن ٢٠ و ٢١ است و “اسلامیت ” نظام الهی که تمامی قوانین کلی و جزئی، انفرادی و اجتماعی، جاری و ساری باید مطابق “شرع مقدس اسلام” که سرشار از مساوات، عدالت اجتماعی، برابری، برادری و اخوت است و سعادت و کامیابی دنیا و آخرت تمام اقشار و طبقات جامعه را در بر گرفته است باشد.
در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری منویات مقام معظم رهبری همچون گذشته «مشارکت حداکثری» بود، زیرا مردم با مشارکت در انتخابات به‌نوعی با نظام جمهوری اسلامی ایران تجدید میثاق می‌کنند.
در این راستا جامعه اهل سنت ایران پا به پای ملت شریف ایران به پای صندوق‌های رأی رفتند و علی‌الرغم ملامت و سرزنش واگرایان که می‌پرسیدند دست‌آورد مشارکت اهل سنت در انتخابات در طول ٣٨ سال چی بوده است؟ اما جامعه بیدار اهل‌سنت با حساسیت نسبت به سرنوشت کشور و مملکت احساس تکلیف کردند و برای تأمین توسعه و امنیت پایدار بیش از پیش باری دیگر به سفارش رهبر انقلاب و توصیه بزرگان اهل سنت و در رأس آن به ندای پیشوای مذهبی خویش جناب شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید لبیک گفته و با مشارکت حداکثری در انتخابات انتظار داشتند طبق موازین “جمهوریت ” و “اسلامیت” نظام دیده شوند و ضمن احترام متقابل و با دعوت از بزرگان اهل سنت به‌خصوص جناب شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم تنفیذ و تحلیف به این حضور پرشور و مشارکت اهل سنت احترام گذاشته شود.
اما متاسفانه دیدیم که چنین نشد و براستی که جامعه اهل‌سنت سزاوار این‌همه بی‌مهری نیست و وجود تنوع قومی و مذهبی در ایران نه‌تنها تهدید نیست، بلکه بهترین فرصت است. ما شهروندان ایران‌زمین اعم از شیعه و سنی، کرد و ترک، فارس و عرب، بلوچ و لر، ترکمن و تالشی و غیره چندین دهه است نه‌تنها همزیستی مسالمت‌آمیز بلکه با هم همزیستی محبت‌آمیز داشته‌ایم و ایران برای همه ایرانیان است.
جمعی از جامعه اهل‌سنت از علما و نخبگان و فعالان مدنی، اجتماعی و سیاسی با این تعامل بی‌مهری عمیقا از رئیس جمهور محترم جناب آقای روحانی دل‌شکسته شدند و انتظار می‌رود در ایام باقی‌مانده برای معرفی کابینه جدید دولت دوازدهم، لااقل در قبال مشارکت حداکثری استفاده از حداقلی از شایستگان اهل سنت در مدیریت کشور به این حُسن اعتماد مردم جوابی درخور و شایسته داده شود. إن‌شاء‌الله

1 دنبال این می گردید “جامعه اهل‌سنت ایران سزاوار این‌همه بی‌مهری نیست

  1. اگر در کشوری به جای شایسته سالاری سهم بندی قومیتی و مذهبی در حاکمیت صورت گیرد باید فاتحه آن کشور را خواند. من انکار نمی کنم که اگر شخص لایق و شایسته چه اهل تشیع و چه اهل سنت باشد باید از او استفاده شود اما اینکه سهم خواهی مذهبی صورت گیرد ابدا قابل توجیه نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *