حکم روزه ماه رجب

سوال: آیا روزه گرفتن در ماه رجب از رسول الله صلی الله علیه و سلم ثابت است و ثواب دارد، یا ثبوت ندارد و بدعت می باشد؟

جواب: روزه گرفتن در ماه رجب به سه دلیل مستحب است و ثواب زیادی دارد:

دلیل اول: رسول الله صلی الله علیه و سلم در ماه رجب روزه گرفته است. چنانکه عثمان بن حکیم انصاری می فرماید: از سعید بن جبیر در مورد روزه رجب پرسیدم، در حالیکه ما در آنروز در ماه رجب قرار داشتیم، سعید بن جبیر گفت: من از ابن عباس رضی الله عنهما شنیدم که فرمود: رسول الله صلی الله علیه و سلم روزه می گرفت تا اندازه ای که ما می گفتیم که افطار نمی کند و افطار می کرد تا اندازه ای که ما می گفتیم که روزه نمی گیرد.

«عُثْمَانُ بْنُ حَکِیمٍ الْأَنْصَارِیُّ قَالَ سَأَلْتُ سَعِیدَ بْنَ جُبَیْرٍ عَنْ صَوْمِ رَجَبٍ وَنَحْنُ یَوْمَئِذٍ فِی رَجَبٍ فَقَالَ سَمِعْتُ ابْنَ عَبَّاسٍ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمَا یَقُولُ کَانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یَصُومُ حَتَّى نَقُولَ لَا یُفْطِرُ وَیُفْطِرُ حَتَّى نَقُولَ لَا یَصُومُ» (صحیح مسلم – (۶ / ۳۷)

توضیح: توجه داشته باشیم که در این حدیث سوال در مورد روزه ماه رجب است، چنانکه فرمودند: « سَأَلْتُ سَعِیدَ بْنَ جُبَیْرٍ عَنْ صَوْمِ رَجَبٍ» اما می بینیم که سعید بن جبیر که از کبار تابعین است در پاسخ حدیثی را از ابن عباس روایت می کند که در آن حدیث روزه گرفتن رسول الله صلی الله علیه و سلم بیان شده است، جای تعجب اینجاست که برخی با کمال جرأت ادعا می کنند که در مورد روزه ماه رجب هیچ حدیث صحیحی وارد نشده است، ما می پرسیم پس این حدیث صحیح و صریح در مورد چیست؟ آیا استحباب روزه ماه رجب از این حدیث ثابت نمی شود؟

دلیل دوم: رجب یکی از ماههای حرام است و رسول الله صلی الله علیه و سلم به روزه گرفتن ماههای حرام دستور داده است، چنانکه به یک صحابی فرمود: «وَصُمْ أَشْهُرَ الْحُرُمِ». (المعجم الکبیر للطبرانی – (۱۶ / ۲۱۶) ، (مسند ابن أبی شیبه – (۱ / ۷۲۶) ، (سنن ابن ماجه – (۵ / ۲۷۸)

دلیل سوم: از سلف صالح؛ یعنی، اصحاب رسول الله صلی الله علیه و سلم و تابعین رضوان الله تعالی علیهم اجمعین روزه گرفتن در ماههای حرام ثابت است. چنانکه روایت شده است که ابن عمر ماههای حرام را روزه می گرفت، و ماههای حرام عبارتند از: (ذُو الْقَعْدَهِ وَذُو الْحِجَّهِ وَالْمُحَرَّمُ وَرَجَبُ) و در زمان رسول الله صلی الله علیه و سلم گروهی ماه رجب را نیز روزه می گرفتند.

۱- «عبد الرزاق عن معمر عن الزهری عن سالم أن ابن عمر کان یصوم أشهر الحرم».

۲- «عبد الرزاق عن معمر عن أیوب عن نافع أن ابن عمر کان لا یکاد أن یفطر فی أشهر الحرم ولا غیرها»..

۳- «عبد الرزاق عن داود بن قیس عن زید بن أسلم قال : ذکر لرسول الله صلى الله علیه وسلم قوم یصومون رجب ، قال النبی صلى الله علیه وسلم : فأین هم من شعبان ؟ قال زید : وکان أکثر صیام رسول الله صلى الله علیه وسلم بعد رمضان شعبان». (مصنف عبد الرزاق – (۴ / ۲۹۲)

۴- عن أبی الأحوص ، قال : قال أبو إسحاق : یا معشر الشباب اغتنموا قلما تمر بی لیله إلا و أقرأ فیها ألف آیه و إنی لأقرأ البقره فی رکعه و إنی لأصوم أشهر الحرم و ثلاثه أیام من کل شهر و الإثنین و الخمیس ثم تلا : { و أما بنعمه ربک فحدث } تعلیق الحافظ الذهبی فی التلخیص : سکت عنه الذهبی فی التلخیص (المستدرک على الصحیحین للحاکم مع تعلیقات الذهبی فی التلخیص – (۲ / ۵۷۴)

از ابی الاحوص روایت است که ابی اسحاق فرمود: ای گروه جوانان (زندگی را) غنیمت بشمارید، خیلی کم پیش می آید که شبی بر من بگذرد مگر اینکه در آن شب هزار آیه می خوانم، و سوره بقره را در یک رکعت می خوانم، و ماههای حرام و سه روز از هر ماه و دوشنبه و پنج شنبه را روزه می گیرم، سپس این آیه را تلاوت کرد (و أما بنعمه ربک فحدث)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *